Şimdi yükleniyor

İstanbul Kapalı Çarşı’ya kervanlar gelir, tüccarların siparişleri kumaş, kürk, baharat neyse dağıtılır, daha sonra tüccarlardan paraları tahsil edilirmiş. Yine bir alış veriş sonrasında, tüccarın birisi hesap yaparken matematik hileleri ile kervancıya 400-500 altın az verir. Hesaptaki yanlışlığı anlayamayan kervancı Bağdat – Hicaz – Mısır seferine çıkar. Hilebaz tüccar da,

“Şimdi bu Mısır’dan altı-yedi ayda zor döner, ben de bu arada bu parayı işletirim.” diye düşünür.

Kervancı uzun yol boyunca bütün hesapları tekrar tekrar inceler ve tüccarın yaptığı hileyi anlar. Kervan tam Bağdat’a girmek üzereyken, kervanı oğluyla güvendiği bir kişiye emnet eder,

“Siz beni Bağdat’ ta bekleyin.” der. Sonra iyi bir Arap atına atlayarak dört nala İstanbul’a dönmeye başlar. Yolda gelirken de bana bu hileyi yapan adam bu parayı bana öyle kolay kolay geri vermez diye düşünerek bir plan kurar. Planını uygulamak için İstanbul’daki dostlarından yardım ister.

Ertesi gün tüccarın dükkanına iki kadın gelir. Tüccara:

“Sorduk soruşturduk, bu civardaki en dürüst ,en güvenilir kişi sizmişsiniz. Biz Hacca gideceğiz. Size bu iki çantayı emanet etmek istiyoruz.” derler. Çantalarını açıp tüccara gösterirler. Çantaların içi pırlanta, elmas, altın, inci mücevherlerle doludur.

“Olur da dönemezsek bunlar size helali hoş olsun. Bize bir dua okutur, belki bir hayrat yaptırırsın.” diye devam ederler.

Hilebaz tüccar sevinçten kadınlara nasıl davranacağını bilemezken o sırada içeri kervancı girer. Tüccar , kervancıyı görünce daha onun lafa başlamasını beklemeden:

“Yahu hoşgeldin, bizim hesapta bir yanlışlık olmuş, çok üzüldüm. Paralarını ayırdım. Çocuklara da sıkı sıkı tenbihledim, eğer bu arada ölürsem kervancının parasını mutlaka verin diye. Aman ben kul hakkı yemekten çok korkarım” der ve sonra hemen kasasından kervancının parasını çıkartıp verir.

Bu sırada kadınlar:

“Biz bu sene Hacca gitmekten vazgeçtik. Kısmetse seneye gideriz !diyerek çantalarını da alıp dükkandan çıkarlar. Parasını almış olan kervancı da onların arkasından dışarı çıkarken oyuna geldiğini anlayan tüccar peşinden bağırır:

“Hani sen Mısır’a gidecektin. Bana oyun oynadın!”

Atına binen kervancı cevap verir,

“Yanlış hesap adamı Bağdattan döndürür.”der ve yoluna gider.

Yorum gönder